POVÍDÁNÍ O STAVĚNÝCH RYBÁŘSKÝCH PRUTECH – 1.


ASA1053_01

 

Stavba rybářského prutu na zakázku – tento název v mnoha rybářích vyvolá příjemnou představu v podobě vlastnictví prutu, který byl sestaven podle jejich požadavků, a tedy splňuje vše co od takto postaveného prutu bylo požadováno. Na druhou stranu v nich však zároveň vyvolává představu vysoké ceny, která mnohdy vydá za 3 ks kvalitních prutů komerčních výrobců.

Domnívám se, že samotný název výroba (stavba) rybářského prutu je názvem poněkud přehnaným a zavádějícím, jelikož se jedná o kompletaci jednotlivých dílů, jehož výsledkem je rybářský prut. Pouze v případě úpravy rukojeti prutu, a to např. korkové nebo Eva pěny, u těchto lze hovořit o jejich výrobě, spíše bych se však přiklonil ke slovu úpravě.

Ano existují rodbuildeři, kteří posouvají kompletaci prutů úplně jiným směrem, kteří dokáží dle požadavku zákazníka upravit barevně samotný blank, či sedlo, a další komponenty, jehož výsledkem je jedinečný kousek - šperk, který je osazen těmi nejkvalitnějšími komponenty, který se ovšem pohybuje v úplně jiné cenové relaci.

Moje osoba zabývá prodejem cenově přijatelných komponentů na stavbu prutů, které nabízím na našem eshopu www.eurex-rodbuilding.cz, a jsem přesvědčen a to z vlastní zkušenosti, že kompletace prutů není věcí náročnou jak navenek vypadá, a lze ji realizovat bez velkých nákladů a komplikací svépomocí, jehož výsledkem bude prut, který vám udělá radost a současně vás uspokojí při lovu svými vlastnostmi.

Abych svá slova potvrdil, budu postupně prezentovat hotové pruty, které poté co  budou odzkoušeny, budou nabídnuty na prodej za sníženou cenu na eshopu v sekci PRUTY PŘÍVLAČOVÉ https://www.eurex-rodbuilding.cz/cs/111-staven.

Současně budu zveřejňovat některé postupy při kompletaci jednotlivých rybářských prutů a to v textové podobě jednotlivých postupů doplněné fotodokumentací. Možná, že takto zveřejněné postupy přesvědčí někoho, který se následně pro kompletaci prutu rozhodne a provede ji vlastními silami a já jemu rád poradím, pokud budu schopen.

 

PRUT Č.1 - ARCTOS SPIN ASA1053-2 

ASA1053_02

PACIFIC BAY ARCTOS SALMON/STEELHEAD – ASA1053-2. Jedná se o dvoudílný blank firmy PACIFIC BAY o délce 271 cm, akcí FAST, výkonem MED-LIGHT, vrhací zátěží 5 -15g.

Nebudu popisovat z jakého materiálu byl blank vyroben, protože se domnívám, že pro rybáře je důležitější, jaké jsou jeho vlastnosti a použití. 

 

ASA1053_03

 

Další komponenty, které byly při kompletaci prutu použité jsou :

-   odlehčené sedlo firmy SEAGUIDE model XSS velikost 16,

-   rukojeti (přední, zadní a koncová), které byly upraveny z korkových kroužků,  

-   vinylové kroužky před rukojeti

-   koncové očko firmy PACIFIC BAY, provedení FM MINIMA o velikosti 04. Jedná se o koncové očko bez keramického kroužku, jehož rám a vlisovaný kroužek do rámu vše je vyrobeno ze standartní nerezové oceli SS304, přičemž povrch tohoto očka je vakuově pokoven (PVD) vrstvou titanu v černém provedení. Velikost 04 nám vždy udává vnitřní rozměr rámu očka (tedy 4 mm) !!!! bez vlisovaného kroužku. Je tedy zřejmé, že vnitřní rozměr samotného očka bude méně než 4 mm.

–  vodící jednopatková očka firmy PACIFIC BAY v provedení MINIMA FM TITAN TIBLACK – modely FM, SV a ZV, která jsou vyrobená ze slitiny titanu a následně povrchově upravena (PVD – pokovování) vrstvou titanu v černém provedení. Jedná se o velmi lehká očka, která jsou odolná proti korozi, avšak současně drahá. ASA1053_05

 

 

 

Rozmístění oček :

GS1053

Rozmístění, počet oček, případně jejich velikost na blanku udává výrobce a jedná se o doporučující rozmístění oček. Tyto mohou být vodítkem, ale není od věci si tyto návrhy upravit podle svých představ.   

 

PRUT – VLASTNOSTI - POUŽITÍ

Výsledkem je přívlačový prut o velmi nízké hmotnosti 114 g, s velmi rychlou špičkovou akcí a výkonem, který vám garantuje zdolání větší ryby bez problémů.

Předesílám, že i přesto, že chytám ryby cca 40 let, doposud se mi nepodařilo proniknout do tajů přívlače natolik, abych své názory v této oblasti považoval ze relevantní.

I z tohoto důvodu vždy požádám některého z kolegů, kteří již mají něco tímto způsobem lovu odchytáno, aby postavený prut odzkoušeli a sdělili mi své názory.

    

POUŽITÍ: Tento prut bych používal pro lov přívlačí s nástrahami do hmotnosti max. 15 g pro cílený lov pstruhů, okounů a candátů na stojatých vodách, kde je nutný delší odhoz, protože z tohoto prutu nástrahy létají do vzdálenosti 40 m.

Tento prut zvládá bez jakýchkoliv komplikací menší woblery, plandavky, rotačky, a zároveň jigové hlavy fungují na tomto prutu velmi dobře.

 

Prodejní cena takto sestaveného nového prutu je 5.200,-Kč. Cena prutu, který jsme používali, abychom zjistili jeho vlastnosti, a současně abychom doporučili jeho nejvhodnější použití je 2.500,-Kč, přičemž tento používaný prut je nabízen k prodeji na našem eshopu : Prut ASA1053-2

 

POZNÁMKA: Je pochopitelné, že cenu prutu vždy ovlivní cena použitých komponentů, a to až o 30%, z uvedeného tedy vyplývá, že cena prutu se může pohybovat od 4.000,-Kč do 6.000,-Kč.

V případě, že by jste si chtěli tento prut zkompletovat sami může se cena pohybovat od 3.000 Kč do 4.000,-Kč.

UPOZORNĚNÍ : V tomto případě se jedná o ceny orientační.


Akční nabídka !Košík  

Žádné zboží

Poštovné 0 Kč
Celkem 0 Kč

K pokladně